Бойко Борисов: Ревизия на цялата приватизация
Featured

Бойко Борисов: Ревизия на цялата приватизация

ПОЛИТИКА

Не аз съм продал “Булгартабак”, а агенцията за приватизация с консултант Ситибанк и наблюдаващ министър Трайчо Трайков, казва премиерът, цитира 24 часа.

След изборите, живот и здраве, ще се съсредоточим върху всички приватизационни сделки на прехода с ДАНС и МВР. Това каза премиерът Бойко Борисов на заседанието на Министерския съвет. Той заяви, че е ядосан от обвиненията, че е продал “Булгартабак”. В сряда сутринта по Нова тв лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че като зам.-министър на икономиката от нея се искало да продаде “Булгартабак”. Казахме “не” за 100 милиона, защото само в сметките му имаше 600 млн. лв. Уволниха ме, дойде Бойко Борисов, продаде го за 100 милиона на същите хора”, заяви Нинова. “

Доста се поядосах”, коментира на заседанието Борисов.

 “Булгартабак” не е продаден от мен, а от агенцията за приватизация, заяви той в отговор на онези, които имали подобна теза в написаните им опорни точки. Питайте шефа на агенцията да разкаже как е продаден с консултацията на Ситибанк, която има опит в такива сделки, и при наблюдаващ министър Трайчо Трайков.

“Някои неща бързо се забравят”, допълни премиерът и даде пример с царските конюшни. Има 2 години до изтичане на давността на някои приватизационни сделки и с ДАНС ще направим ревизия на всички сделки на прехода, увери той и мотивира решението си: “За да сме наясно кой какво е продавал и дали това е реалната цена.

Премиерът повтори, че не е продавал “Булгартабак”, а в сметките му нямало пари. Всеки от вас, като продава, пита ли ме мен, обърна се той към министрите. Да отидат и всичко, което има за “Булгартабак”, да го извадят като сделка, щом имат претенции към нея. Има си надлежен ред. За това министърът е персонално отговорен. Аз не мога един човек да назнача във вашите министерства, понеже публиката си мисли обратното. Чистачка не мога да назнача в едно министерство, без министърът да го направи, каза още министър-председателят. “Нека да не забравяме и да не се опитват да се изкарват по-светли от папата, защото не са, казвам го с най-добро чувство към всички”, добави Борисов.

Общият размер на приватизираните дълготрайни активи към края на 2015 г. са 66,31% спрямо размера на всички държавни активи, пише в доклад на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Към 31 декември 2015 г. са продадени дялове и акции от 5266 държавни предприятия - 2939 цели предприятия и 2327 обособени части. Продадени са 4 249 миноритарни пакети и 12 продажби на имоти - частна държавна собственост. Сключените сделки са за 6,5 млрд. долара. С обещаните инвестиции сумата става 12, 543 млрд. долара. 174 са сделките с участие на чуждестранни инвеститори. В резултат на приватизацията привлечени инвеститори като ЧЕЗ, Чехия за ЕРП - София и ЕРП - София- област, ЕРП - Плевен, и ТЕЦ “Варна”, Е.он-Германия купува ЕРП-Варна, и ЕРП-Горна Оряховица, а ЕВН - Австрия, плаща за електроразпределителните предприятия в Стара Загора и Пловдив. През 2004 г. БТК е продадена на “Вива Венчърс холдинг” ООД, Виена – Австрия. SOLVEY - Белгия купува през 1997 г. “Соди” - Девня, а “Лукойл Петрол” - “Нефтохим”, Бургас, през 1999 г. През 1994 г. Brewinvest S.A. – Гърция, плаща за “Загорка”, Стара Загора, а година по-късно Interbrew - Белгия, взема “Каменица”, Пловдив. “Хайделеберг Цимент” АГ, Германия, придобива “Златна панега”, “Гранитоид”, Батановци, през 1997 г. МАРВЕКС, Испания, купува “Девня цимент” през 1997 г. Същата година КНАУФ, Австрия печели “Гипсфазер”, Видин, “Юнион Миниер” - Белгия - МДК. “БТ Инвест ГмбХ”, Австрия, през 2011 г. купува “Булгартабак Холдинг” и много други. От началото на приватизацията са продадени най-големите предприятия - “Кремиковци”, “ТЕЦ Бобов дол”, “Нефтохим”, БТК, “Параходство БМФ”, “Соди-Девня”, СОМАТ, “Арсенал”, “Асарел-Медет”, “Булгартабак Холдинг” и много други, пише в доклада. Премиерът към президента: Казах истина за кръга “Капитал”, не знам какво не им харесва Росен Плевнелиев излиза от Американския университет в Благоевград с президента му Страци Кулински. Пред медиите там държавният глава обясни, че никога не е бил част от кръгове и от задкулисието. СНИМКА: Антоанета Маскръчка

“С президента Росен Плевнелиев и като министър, и като президент сме работили прекрасно. Нямаме нито един спор, който да не сме решили или тема, по която да не сме се разбрали. Не знам какво е гледал или са му предали, аз казах една истина, която всички добре знаете.” Това коментира в сряда премиерът Бойко Борисов пред министрите в началото на заседанието на правителството. Повод за думите му бе изявление на президента Росен Плевнелиев, че никога не е бил част от кръгове, както и на издателя на “Капитал” Иво Прокопиев, че никога не е работил с Борисов извън ролята си на председател на КРИБ. В понеделник в телевизионно интервю Борисов обяви, че в първото му правителство имало 5-6 министри, посочени от кръга “Капитал”, и посочи поименно Росен Плевнелиев, Трайчо Трайков, Симеон Дянков и Нона Караджова.

 Тези му думи предизвикаха и отговорите от страна на Прокопиев и Плевнелиев. Плевнелиев му напомни, че е бил инвеститор на годината и част от икономическия екип на ГЕРБ.

“При предишното съставяне на правителството, помните от главен секретар бях станал кмет, от кмет - премиер. Затова в развитите цивилизовани държави толкова много се държи на така наречените системни партии. Една системна партия означава да е на власт, да е опозиция, което е опозиция, да има правителство в сянка, така наречено и прието като термин, да се знае екипът, както за това правителство се знаеше предварително кой ще е министър, зам.-министър, шеф на агенция, какво ще правим. Тогава от кмет изведнъж трябваше да посоча 16 министри, още 50-60 зам.-министри, шефове на агенции и какво ли не още, и то след провала на тройната коалиция. Не знам някоя партия дали има толкова ресурс, хора, подготвени веднага да поемат този пост”, обясни историята Борисов вчера пред министрите си. “Срещнахме се със синдикатите, КРИБ, който тогава беше оглавяван от г-н Прокопиев и оттогава до ден-днешен с работодателските организации - големи, малки, средни, търговските камери, синдикатите, непрекъснато поддържаме връзка с браншовите организации. Тогава съм се обърнал и към КРИБ във финансово-икономическата сфера да намерим най-подходящите хора. Не съм казал, че това е лошо, но това е истина Сега гледам - някак си бягат от това, може би на кръга “Капитал” не им харесва като дума - окей, приемам го и това. Да, с Плевнелиев се познавахме още на първата копка на Бизнес центъра, бях кмет. Гаранциите за тези хора, че ще бъдат добри министри, са точно такива, каквито например РБ са дали за министрите на тази маса от блока. Събрахме се и казаха, според нас за тези ресори тези хора ще са най-подготвени. И така го направихме”, разказа Борисов.

“Коя неистина видяха, за да реагират така ужилено и да се чувстват толкова обидено?! Нима многократно не съм заявявал за всички добри неща, които президентската институция е направила? Надявам се той също да гледа интервюто, да чуе всичко, което съм казал. Това са темите, така сме се подредили тогава, не съм го крил. В последствие тези, които не си вършеха работата, бяха отстранени, или за тези, за които се е опитвало да ми бъде вменявано някакво вмешателство. С мен работите вече две години и всеки един може да каже дали на мен някой може да повлияя, или аз да съм се опитал на един от вас да повлия заради друг човек. Имате право да слезете и да кажете. Надявам се така, както сме работили 5 години с президента, да се продължим да работим така и да реализира това, което е казал, защото не съм съгласен с част от констатациите”, заяви премиерът и добави, че Плевнелиев е бил добър министър и затова ГЕРБ са го издигнали за президент.