В Бургас започна изграждането на първата по рода си в страната анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци. С нея ще се осигури допълнителен капацитет за процеса по сметосъбиране и сметопреработка. Проектът за нейното изграждане се изпълнява в партньорство между трите общини Бургас, Поморие и Несебър.
На символичната първа копка при старта на строителните дейности присъстваха кметът на Бургас Димитър Николов, кметът на Поморие Иван Алексиев, зам.-кметът на Бургас Весна Балтина, представители на Община Несебър и дружеството, което проектира и изгражда съоръжението.
Капацитетът на инсталацията е за преработка на 30 652 тона биоразградими отпадъци годишно. Тя ще разполага с 8 биореактора, биогаз система, система за перколата, газ хранилище и системи, както и мобилно оборудване. Инсталацията за компостиране ще има 6 тунела.
„Благодаря на останалите две общини за партньорството по реализирането на този проект. Изключително голямо предизвикателство ще бъде събирането на биоразградимите отпадъци и превръщането им в електричество, което да се ползва. Чрез прилагането на този проект България ще успее да защити по-добри нива в оползотворяването на биоразградими отпадъци и превръщането им в зелена енергия“, каза кметът Димитър Николов.
„Това е нашата първа стъпка в усилията, които Европа полага в тази посока. Това е един много голям и амбициозен проект. Екипът, който работи по него, полага много усилия и се надявам през 2023 година да се поздравим с една много добра работеща инсталация“, каза зам.-кметът Весна Балтина.
Строителните дейности по реализиране на мащабния проект ще се извършват от немската компания Bekon. Тя има голям опит в изграждането на подобни инсталации в много страни. Един от реализираните обекти на фирмата е инсталация за преработка на битови отпадъци непосредствено до стадиона на футболния гранд „Байерн“ – Мюнхен.
С пускането в експлоатация на анаеробната система ще се удължи животът на новата клетка на регионалното депо в резултат на намаляването на количествата отпадъци, оставяни за обезвреждане в него. От друга страна изграждането ѝ ще допринесе за намаляване на емисиите парникови газове в атмосферата.
Анаеробната инсталация се изгражда в Северната промишлена зона при ул. „Крайезерна“ в Бургас, в района на пречиствателната станция за отпадни води. Тя се реализира по Проект №BG16M1OP002-2.004-0002 „Изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на регион Бургас“. Той се осъществява с безвъзмездна финансова помощ и собствено финансиране от трите общини, което се разпределя между партньорите, както следва: Община Бургас – 54,61 %; Община Несебър – 33,38 %; Община Поморие – 12,01 %.