В Народното събрание се проведе кръгла маса, посветена на предложения за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, организирана от парламентарната група на „Демократична България“. В рамките на дискусията бяха представени основните идеи в изготвения от тях законопроект, насочени към повишаване на качеството на образованието, превенция на сегрегацията и подкрепа за учителите.
От „Демократична България“ предлагат в закона да бъде въведено ясно определение на понятието „качествено образование“, което да включва не само академичните резултати, но и грижата за благополучието на учениците и развиването на умения за пълноценно участие в обществото.
Друг важен акцент е предложението за дефиниране на термините „образователна интеграция“, „сегрегация“ и „десегрегация“, както и въвеждането на политики за тяхната превенция, с ангажимент от страна на държавата и общините.
В частта, насочена към преподавателите, е заложено създаването на нова роля в системата – „учител-ментор“, който да подпомага младите и по-неопитни колеги. Това се разглежда като важна стъпка за задържане и мотивиране на педагогическите специалисти в образователната система.
Предлага се също възможност за въвеждане на предмет „Добродетели и религия“ като избираема дисциплина, при която родителите ще имат активна роля при взимането на решение дали и как да бъде включена в училищната програма.
От Министерството на образованието и науката коментираха, че част от предложенията съвпадат с техни инициативи, но изразиха резерви към някои от текстовете, свързани с „допълващи услуги“ и начина, по който са формулирани индикаторите за проследяване на достъпа до качествено образование. Представителите на МОН подчертаха необходимостта текстовете да бъдат по-ясно структурирани и съобразени с действащото законодателство.