Как се кичи Еркечка лазарка и какво правят мъжете в този ден? Ще научите в Етнографския музей

Как се кичи Еркечка лазарка и какво правят мъжете в този ден? Ще научите в Етнографския музей

На 11 април 2025 г. /петък/ от 11:00 ч. в Етнографския музей в Бургас /на улица „Славянска“69/ Самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“ ще представи обичая „Лазари“. 

В навечерието на Лазаровден ще имате възможността да научите „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, и да усетите празника с лазарските песни и хорá.

За първи път ще покажем на живо „киченето“ на Еркечка лазарка – в каква последователност се слагат мънистените накити, как трябва да стоят перата, кои са особеностите на забраждането в Еркеч.

Еркечкото лазаруване е най-личният празник на селото от незапомнени времена.  Там се празнува, освен  съботата преди  Великден, и  в неделя. В събота през деня е така нареченото „Малко Лазари“ – на децата , а в неделя е „Голямото Лазари“– същинското, на момите.

Еркечките лазарски песни са много характерни и са все още живи в паметта на жените от селото. Момите лазарки избират за своя водачка малко момиче, което наричат „буенец“. Това е момиче, което за първа година  ходи с големите лазарки.

Ярки, автентични, пъстри и красиви са лазарските еркечки носии. Особено оригинална е украсата за глава на лазарките. Най-характерното сред накитите са перата от петел, наречени „колуни“. С буенеца отпред лазарките тръгват из селото, пеят песни и играят лазарски хора за здраве и берекет. След като обиколят всички къщи в селото, се запътват към местността „Дольник“.

Там към тях се присъединяват „кумовете“. Да, единствено в Еркеч в лазаруването участват мъже! Кумовете „изтеглят“ лазарското хоро по стръмнината на „Дольник“ към хорището на селото, където вече се намесват всички младежи, заиграват буйни хорá до късно през нощта.

„Лазари“ в Еркеч се прави всяка година и обичаят не е прекъсвал никога, радва се на много голям интерес и се предава на всяко следващо поколение в селото.

Събитието в Етнографския музей се организира от РИМ – Бургас със съдействието на Община Бургас и е част от общинската културна програма, посветена на Великден.

*Всички събития в Регионален исторически музей – Бургас са в подкрепа на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата.

  • Във връзка с ремонти дейности на ВиК мрежата по ул. „Георги Шагунов“, от 09:00 часа на 22.04.2025 г....
  • Младежка трудова борса събира на едно място работодатели, институции и HR-експерти. Събитието ще се ...
  • На 22 март, събота, Експозиционен център „Флора Бургас“ ще се превърне в територия на откритията. Zo...
  • Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ се подготвя за слънчеви дни и пролетни температури, а...
  •