Изключително рядко монетно съкровище, датиращо от периода на елинистическа Тракия, вече може да бъде видяно от посетителите на Общинския исторически музей в Царево. Безценната находка, съдържаща 199 сребърни тетрадрахми, е открита на 27 септември 2012 г. при редовни археологически разкопки край устието на река Велека, в рамките на експедиция „Странджа“, ръководена от Даниела Агре от Националния археологически институт с музей при БАН.
Съкровището е било грижливо укрито в керамично гърне, запечатано с олово и скрито до защитната стена на тракийския владетелски дом в древното селище. Това го прави една от малкото находки от последните десетилетия, открита при строго научна археологическа дейност, а не при случайни разкрития.
Монетният състав на съкровището е изключително разнообразен и ценен. Сред добре познатите емисии изпъкват и редки екземпляри, които хвърлят нова светлина върху практиките на монетосечене при тракийските царе. Представени са монети от витинските владетели Прусий II, Никомед II Епифан и Никомед III Евергет, както и сребърни емисии, отсечени в античните градове Одесос (днешна Варна), Месамбрия (днешен Несебър) и Кизик.
Особено впечатляващо за нумизматите е присъствието на цели 36 монети на тракийския цар Мостис (ок. 125 – ок. 86 г. пр. Хр.), съюзник на Митридат VI Евпатор в борбата му срещу римската експанзия. До 1991 г. науката разполагаше с едва 11 такива екземпляра, а към 2012 г. броят им бе нараснал с още три. Колекцията от Синеморец представлява най-голямата група сребърни монети на Мостис, откривана някога, и е от огромно значение за по-задълбоченото изучаване на този малко познат тракийски владетел.
Най-многобройни сред монетите в съкровището са т.нар. „Лизимахови подражания“, сечени в Бизантион – бъдещата Константинопол и столица на Византийската империя. Те свидетелстват за интензивния икономически и политически живот в района на Странджа и крайбрежието на Черно море през елинистическата епоха.
Открито напълно непокътнато, монетното съкровище от Синеморец е не само с изключително висока научна стойност, но и със статут на национално богатство. То е част от постоянната експозиция на зала „Трезор“ в музея в Царево и очаква своите посетители – ценители на историята, изкуството и тракийското наследство.