Жечо Станков: „Сега е моментът да дадем път на младите в ядрената енергетика“

Проектът за изграждане на Седми и Осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е най-значимият стратегически приоритет за българската енергетика в следващите десетилетия. Реализирането му обаче е невъзможно без подготовката на висококвалифицирани специалисти, способни да управляват и развиват новите мощности. Именно затова, в партньорство с Министерството на образованието и науката, се поставя началото на национална програма за кадрово обезпечаване на ядрената енергетика в България.

Програмата цели да създаде устойчива връзка между професионалното образование, висшето обучение и нуждите на сектора. Държавата залага изключително на новото поколение енергетици, предоставяйки целенасочена подкрепа още от ученическа възраст. Ученици от професионални гимназии вече получават стипендии по приоритетни специалности като „Ядрена енергетика“, „Автоматизирани системи“ и „Технология на неорганичните вещества“.

Само за последните шест години по програмата са отпуснати близо 600 000 лева под формата на стипендии за ученици и студенти. Към това се добавят и конкретни мерки за насърчаване на млади специалисти, сред които: освобождаване от такси за ключови университетски специалности, повишен прием в държавните висши учебни заведения, увеличени стипендии и стартиране на стажантски програми още от първи курс.

Очакваният старт на строителството на Седми блок е през 2034 година – символичен праг към нова ера в развитието на ядрената енергетика у нас.

„Дългосрочното развитие на Северозападна България минава през ядрената енергетика. Сега е моментът да дадем път на младите“, заяви министърът на енергетиката Жечо Станков.

Бъдещето на ядрената енергетика в България вече се изгражда – не само с машини, но и с инвестиция в хора.

  • "Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във вла...
  • Държавният път I-9, който свързва Варна и Бургас, е в критично състояние. За това сигнализираха общи...
  •