Недостигът на медицински сестри у нас е тревожен и засяга цялата здравна система. В страната липсват около 30 000 медицински сестри и това поставя нашето здравеопазване в риск. Това каза пред БНР доц. Камелия Богданова, ръководител Катедра по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет – София, по повод Кръгла маса на тема: „Повишаване на престижа и интереса към специалностите „Медицинска сестра и Акушерка“ – път към решаване на кадровата криза“.
„По данни на БАПЗГ общият брой на медицинските сестри в края на миналата година е бил 23 658, а преди 20 години те са били три пъти повече. Още по-тревожен е фактът, че средната възраст на медицинските сестри е над 50 години, а 30% от работещите сестри са вече в пенсионна възраст и това отразява неблагоприятната ситуация в здравеопазването и подчертава необходимостта от спешни мерки, които да променят тази тенденция“, каза още доц. Богданова.
По думите й стъпка, която би могла да бъде началото на решаване на проблема, е специалността медицинска сестра да бъде вписана като защитена професия и защитена специалност, за да може да привлече повече млади хора. Ако специалността стане защитена, ще отпаднат таксите за обучение на студентите. Това зависи от Министерството на образованието и има предложение на просветния министър Красимир Вълчев в тази посока, което може да има значителен положителен ефект за привличането на кадри в здравеопазването.
„Проблемът с липсата на медицински сестри е световен проблем и той е свързан с голямото физическо и психическо натоварване. Нужно е да се обединят усилията, за да стане тази професия привлекателна. Дълги години беше неглижиран този проблем у нас и днес не можем с магическа пръчка да го решим“, каза доц. Богданова и допълни, че не е далече денят, в който в българските болници ще работят медицински сестри от други държави.