По-възрастните българи са тези, които показват повече притеснения за влизането на България в еврозоната. Основните причини за това са зловредни кампании, по-голям страх от евентуално поскъпване на живота и липса на адекватна информация. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани.
Според проучването 25,7% от анкетираните отговарят положително на въпрос дали подкрепят въвеждането на единната европейска валута от 1 януари 2026 година, показват данните на социологическата агенция.
Други 30,8 на сто подкрепят еврото, но искат то да бъде национална валута на по-късен етап. В същото време 41,4% от анкетираните изобщ не искат замяната на лева, а останалите 2,1% се колебаят.
Общо 57,1 на сто принципно са против еврото, а 39% от анкетираните принципно са "за". Останалите отново се колебаят.
Според анализа на агенция "Мяра" социологическото проучване потвърждава изводите и на техни колеги, че особено сред по-възрастното население има най-голям скептицизъм. От там обаче правят извода, че мнението е формирано на база на носталгия към миналото, страх от поскъпването на живота, зловредна кампания срещу еврото и липса на адекватна информация.
Проучването е проведено сред 801 пълнолетни български граждани по метода на телефонния сондаж. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.