Кризисен щаб ще търси причината за нечовешката жега и неработещите климатици във вагони на БДЖ. А лично транспортният министър и ръководството на железниците ще пътуват с влакове и ще търсят решение на проблема. Това обяви Гроздан Караджов на брифинг.
По негови думи проблем са немски вагони, купени втора ръка миналата година.
Вагоните втора ръка от "Дойче бан" тръгват от гарите с работещи климатици, но отказват по пътя. Нещо повече - прозорците им не се отварят. Те са композирани по влакове, които се движат основно от София към морето.
"Първо тези вагони са на 1000 волта. Нашите мрежи са на 1500 волта. Т. е. купувате вагони, които на пръв поглед ви изглеждат евтини и лесно достъпни, вкарват ги веднага в употреба в България и настават първите проблеми - не им работят климатиците. Да, защото тези вагони не са пригодени за нашия волтаж", каза Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията.
Проблемът, оказва се, е предизвестен за транспортното министерство и решение се търси вече три месеца. Сега с него се заема и Кризисен щаб.
"Хора от ръководството на БДЖ ще пътуват във всеки един от тези влакове и с тях ще бъде и техник, който може да оправя евентуално климатици", заяви Караджов.
Към композициите ще бъде добавен по един резервен вагон, ако се наложи пътниците да бъдат преместени. Според министъра до ситуацията се стига заради дългогодишно нехайство.
"Много незадоволителна работата на БДЖ - Пътнически превози. Днес, така да се каже, цялото им ръководство е получило жълт картон и в случай, че не се подобри ситуацията, мисля, че ще имаме първите уволнени", коментира вицепремиерът.
Пътуването с влак, а и железопътната инфраструктура, се очаква да се подобрят с допълнително отпуснатите общо 517 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост. С част от парите ще се модернизират над 50 км железопътни участъци.
"В момента в тези участъци движението е до 25-30 км/ч. Защо - защото те са в лошо, в ужасно състояние. Възстановявайки проектните им скорости от 80-100км/ч е това, което ще подпомогне твърде натовареното трасе Варна-Русе през Каспичан, което се използва за товарен трафик", каза Караджов.
Караджов отчете и резултатите до момента от проверката на фирмата, чийто камион катастрофира до бензиностанцията в Телиш през май. Съставени са над 100 акта за различни нарушения, които са на стойност близо 100 хиляди лева.