България води класацията за спортно онлайн пиратство

България води класацията за спортно онлайн пиратство

Тази година Европа е епицентърът на спортните събития. Светът се подготвя да гледа отбелязването на зрелищни голове по време на Европейското първенство по футбол 2024 г. (UEFA EURO 2024), фотофиниши на колоездачната обиколка на Франция (Тур дьо Франс) и мигове, които носят златни медали на Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж.

Но докато голяма част от европейците се подготвят да гледат най-големите спортни събития, милиони от тях може да го правят нелегално. Според проучване на EUIPO относно възприемането, осведомеността и поведението на гражданите на ЕС, 12% от тях са осъществили достъп или са стриймвали съдържание от незаконни източници, за да гледат спортни събития. Когато става въпрос за младежи на възраст 15 - 24 години, повече от една четвърт (27%) признават, че използват незаконни онлайн канали, за да гледат спортни състезания, пише economic.bg.

Докато се наслаждаваме на вълнението от състезанията това лято, честната игра е изключително важна — както за играчите на терена, така и за зрителите у дома. Правата върху интелектуалната собственост, които стоят зад тези събития, защитават и подобряват преживяванията ни като фенове, подкрепят нашите спортисти и вдъхновяват бъдещите европейски и световни шампиони. Като гледаме официални предавания и купуваме лицензирани продукти, ние гарантираме, че любимите ни спортове ще продължат да процъфтяват поколения наред, заяви изпълнителният директор на EUIPO Жуау Неграу.

Но там, където има пари и милиони зрители и потребители, съществува и възможност за измамниците да се възползват. Незаконното излъчване онлайн засяга всички видове съдържание - включително спортни събития - и EUIPO изчислява, че пиратството във всички медии генерира незаконни приходи в размер на 1 милиард евро годишно.

Проблемът с пиратството на събития на живо е особено ключов за финансирането на спорта. Приходите, генерирани от правата върху интелектуалната собственост, се преразпределят между спортното движение и спортистите на базата на солидарността:

Ако феновете гледат спортни събития на живо чрез незаконни стриймове, целият солидарен модел на финансиране на олимпийското движение е застрашен. Медийните права ще загубят своята стойност, а носителите им ще спрат да ги придобиват, което ще има огромни последици за модела на солидарно финансиране на цялото олимпийско движение, отбеляза Ема Терхо, председател на Комисията на спортистите на Международния олимпийски комитет по време на конференцията на EUIPO за борба с онлайн пиратството на спортни и други събития на живо през октомври 2023 г.

Според EUIPO освен спортните предавания секторът на спортното оборудване в ЕС страда от загуба на продажби в размер на 850 милиона евро годишно. Това число не включва спортни дрехи, като фалшиви футболни тениски и спортни обувки, които представляват значителна част от оценените на общо 12 милиарда евро фалшификати на облекла в Европа годишно.

България е държавата в ЕС, в която тази практика е най-разпространена, като 21% от общия брой респонденти признават, че са използвали незаконни онлайн източници, за да гледат спортни събития. Следват Гърция (20%), Ирландия (19%), Испания (19%) и Люксембург (18%).

Според проучването по-младите граждани на възраст 15 - 24 години съобщават за незаконен достъп до спортни събития онлайн два пъти по-често, отколкото останалите възрастови групи. Българските младежи са най-склонни да потребяват незаконно стриймване на спортни предавания - 47%, което е доста над средното за ЕС равнище от 27%. Следват ги младежите от Испания (42%) и Гърция (42%), Словения (39%) и Ирландия (34%).

Според проучването на EUIPO относно нарушенията на авторски права в онлайн пространството стриймингът е най-популярният метод за достъп до незаконно телевизионно съдържание - 58% от пиратството в ЕС се осъществява чрез стрийминг, а 32% -  чрез изтегляне. 

  • Изчисляването на отстъпката при продажбата на ученически раници, облекла и пособия в кампании от тип...