През 2025 г. за НЗОК са осигурени 9 517 585,1 хил. лв. или с 1 341 946,9 хил. лв. повече средства в сравнение с 2024 г. Това става ясно от проекта за бюджета на Здравната каса, който Надзорният съвет ще обсъди на заседанието си в понеделник. В дневния ред на надзорниците не са предвидени други точки за обсъждане, съобщава zdrave.net.
Проектът на бюджет на Касата за 2025 г. предвижда за здравноосигурителни плащания да има 8 911 093,4 хил. лв., което представлява увеличение с 1 280 162,0 хил. лв. спрямо 2024 г. В проекта е записано, че е направено балансирано разпределение на средствата, с което се осигурява изпълнението на Националната здравна стратегия.
Общо за медицински дейности са предвидени 5 787 696,8 хил. лв., от които за ПИМП - 650 587,8 хил. лв.; за СИМП (вкл. за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) - 661 278,2 хил. лв.; за МДД - 305 271,8 хил. лв.; за болнична медицинска помощ - 4 170 559,0 хил. лв.; за дентални дейности (включително за заплащане изработката на медицинско изделие „тотална зъбна протеза“) - 418 402,1 хил. лв. и за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели; за заплащане на цени на дейностите по отпускане на лекарствени продукти, включени в ПЛС; за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания - 2 579 657,5 хил. лв.
Предвидено е да бъдат заплатени повече от 24,7 млн. специализирани дейности в СИМП, около 31,7млн. броя медико-диагностични изследвания; 2,3 млн. броя хоспитализации по клинични пътеки и 1,9 млн. клинични и амбулаторни процедури.
Със средствата за болнична помощ се предвижда да бъдат заплащани въведените с НРД 2023-2025 г. нови дейности в пакета, гарантиран с бюджета на НЗОК и финансирането на промените в Наредба № 9, според които в приложение „Клинични пътеки“ се актуализира с включването им в обхвата заболявания и медицински процедури, както и включването на нова амбулаторна процедура № 48 „Амбулаторно лечение и контрол на пациенти с хронична хипоксемична дихателна недостатъчност, показани за домашно кислородолечение (LTOT)“.
От средствата за БМП са предвидени 68 млн. лв. за медицинския персонал в лечебни заведения, които извършват медицински дейности в отдалечени, труднодостъпни райони или единствени изпълняват съответната дейност в Общината.
В бюджета е дефинираната нова група лекарствени продукти, която обобщава разходите за лекарствени продукти за лечение на пациенти с вродени коагулопатии в извънболничната помощ – основна група А и разходите за лекарствени продукти при живото застрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции на пациенти с коагулопатии, в условията на болнична медицинска помощ, които НЗОК заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги – основна група В.
От Касата мотивират новата група с обяснението, че се касае за едни и същи лекарствени продукти, прилагани за лечение за едни и същи ЗОЛ, които се заплащат от страна на НЗОК, както за домашно лечение, така и на болничните лечебни заведения, извън стойността на клиничните пътеки. Новата самостоятелна група (група Г) ще позволи в рамките на действащия механизъм да се осигури по-добра прогнозируемост на разходите и по-справедливо прилагане тежестта на механизма върху притежателите на разрешение за употреба.
Заложеният в бюджета резерв ще е в размер на 278 978,3 хил. лв.