Започнаха разкопките на водохранилището на замъка на средновековния град Русокастро

Археологическият сезон в средновековния град Русокастро вече започна. През настоящият сезон се планира Бургаските археолози да проучват обекта на два етапа.

 

През първия ще се допроучи водохранилището на замъка на средновековния град, което е обслужвало гарнизона и управителя на цитаделата. Това е монументално съоръжение, дълго 14 и широко 8 м, което е било покрито с два полуцилиндрични свода. Стените му са запазени на височина 3 – 3.5 м. Планира се насипите в него да се допроучат и обектът да бъде предаден за проектиране на консервация и реставрация.

 

През втория етап задачата е да се допроучи укрепен проход с кула-кладенец, водещ от северната стена на средновековния град до Русокастренска река. Това всъщност е водохранилището за жителите на града, чийто първи етаж е бил подземен.

 

Разкопките от първия етап на проучванията се финансират изцяло от Община Камено и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас.

  • В Камено побързаха да украсят града с празнична първомартенска премяна. От днес с цветовете на Баба...
  • Представителният ансамбъл за автентичен фолклор към читалище „Просвета-1927“ – Камено се върна с две...
  •   Новият стар кмет на Камено Жельо Вардунски спечели с 74.16 % своя трети мандат на местните избори...
  •