„Никой не печели от едни предсрочни избори. Ако някой си мисли, че ще бъде по-добре, дълбоко се лъже. Социологията показва, че при нови избори пак няма да има краен победител и ще се върнем на изходна позиция, в каквато бяхме и преди 10 месеца“, категоричен е бургаският депутат от коалиция „БСП за България“ Петър Кънев. В интервю за BurgasPress народният представител анализира последните политически трусове.
„Към днешна дата трудно може да се прогнозира кой е най-вероятният сценарий след оставката на кабинета Денков. Личното ми усещане от това, което се случва в последните няколко дни, е, че вероятността да има избори или да се състави нормален кабинет е 50:50. До преди часове, след като приключи заседанието на ръководството на ГЕРБ, бях сигурен, че ще се търси някакъв компромис, но след последната пресконференция на „Продължаваме промяната“, не съм убеден. Много трудно е човек да калкулира всички плюсове и минуси, тъй като в тази игра основните играчи са първите две политически сили“, отбеляза Кънев.
По думите му, някои от политическите лидери са демонстрирали инфантилно поведение, принизявайки разговора в посока регулатори, назначения и министри.
„Мислят си, че като си играем на инат, България ще спечели. Истината е, че това е пълна загуба на време. Загуба на инерция, с която все пак парламентът пое нещо да решава. Връщаме България отново назад, както и всички промени и реформи, за които ставаше въпрос - поне до края на годината няма да се случи нищо интересно. Като човек, който от доста години съм в политиката, но в същото време се старая да гледам нещата от ъгъла на непартиен член и се опитвам да намеря ползата от действията на основните играчи, честно да ви кажа, не ми излизат сметките. Нека да изчакаме, мисля, че до седмица ще стане ясно дали отиваме на избори“, добави народният представител.
Той разкритикува колегите си, че не са свършили нищо съществено за тези 9 месеца управление и определи промените в Конституцията като „ала-бала“.
„Ние през това време се занимахме или с Украйна, или с енергетика. Нищо друго не сме правили. През тези 9 месеца трябваше да се решат много неща. Спокойно можеха за регулаторите да седнат и да се разберат. Ние се занимавахме с промяна в Конституцията, като на втората седмица се оказа, че трябва да правим промени в промените. Аз бях свидетел на тези абсурдни напъни, където единствената цел, под лозунга „Съдебна реформа“, бе да се ограничи влиянието на Румен Радев със създаването на служебните кабинети. В крайна сметка това стана. Всичко друго е „пунта мара“ или „ала-бала“, посочи Кънев.
Бургаският депутат зададе реторичния въпрос защо всички бягат от думата „коалиция“ и подчерта, че 9 месеца е крайно недостатъчен срок за осъществяването на ротационен принцип.
„Много мразя тази дума „сглобка“, не знам защо всеки бяга от думата „коалиция“. Никъде по света, когато има проблеми и една политическа сила не може да направи сама правителство, не бягат от думата „коалиция“. Няма нищо лошо в ротацията, с тази разлика, че става въпрос за коалиция с предварително договорено споразумение от над 40 страници – какви са правилата на ротацията. Тук преди 9 месеца, на пълен „юруш“ се взе решение. Първо никой нормален човек не прави ротация на 9 месеца. За ротация трябва да минат поне 1,5-2 години. Какво ще направи един министър за 9 месеца? Докато научи къде е тоалетната и откъде се влиза в министерството, половината време е минало. Да не говорим за проблемите, да не говорим, че усещането на един министър, че след 9 месеца я го има, я го няма… и ние говорим за реформи. От самото начало целият модел беше объркан", обобщи Петър Кънев.