Колко ще ни струва, колко кандидати ще се борят за гласа ни или пък какви ще са възнагражденията на тези, които ще са ангажирани с изборния ден?
Изборите, които ни очакват в неделя, ще са шести по ред в рамките на 3 години. Избирателната активност от над 50% през април 2021-ва, се стопява с повече от 8% само за три месеца. И с всеки следващ вот, тя продължава да пада. Единствено на последните избори през миналата година е отчетено леко повишаване.
Според план-сметката, задаващите се избори в края на седмицата ще струват малко над 98 милиона лева. Колко ще получат членове на комисии, секретари, заместник-председатели и председатели, хората, ангажирани в изборния ден? За член на секционна избирателна комисия са предвидени 234 лева. Тези от тях, които ще участват в обучението, ще приемат бюлетините ден по-рано или пък ще представят протоколите след това, ще получат и добавки към тази сума. Възнагражденията за председателите на комисии, са с 40 лева по-високи, а тези за хората от районните избирателни комисии са месечни, тъй като те са ангажирани и с подготовката на изборите. Техните членове и председатели, ще получат съответно по 1900 и 2300 лева.
Малко над 6 милиона и половина са тези, които според избирателните списъци имат право да гласуват за народни представители в неделя. С 450 хиляди по-малко пък са българите, които могат да гласуват и за Европейски парламент. Броят на секциите в страната е 12 хиляди и 800. Над 9 хиляди са секциите пък, които ще предлагат и опцията за гласуване с машина.
В 60 чужди държави врати ще отворят общо 769 секции. Очертава се комбинираният вот 2 в 1 да изправи пред предизвикателство секциите извън страната не само поради естеството си, но и поради факта, че има места, където българските представители са недостатъчно.
Следващата седмица цялото внимание ще бъде насочено към кандидатите. Да пратят свои представител в Народното събрание целят 20 парти и 11 коалиции. Независимите кандидати за евродепутати са трима. За 240-те места в Народното събрание ще се борят над 6000 кандидати, а желаещите да седнат в едно от 17-те български кресла в Европарламента са над 400 души. 330 пък са кандидатите, които смятат, че биха се справили еднакво добре и на двете места и са се включили и в двата вида листи. Най-много народни представители – 19, ще изберат гласоподавателите в 23 МИР София, следват тези в Бургас и Варна.