Дервишите от село Церово прогониха злото

Дервишите от село Церово прогониха злото

Стотици звънци вдигнаха толкова шум, че прогониха всичкото зло от лесичовското село Церoво. По традиция на Сирни Заговезни местните дервиши изпълняват своите ритуали за здраве и прогонване на злото. Дервишката традиция в Церово започва още във времената на турското робство.

"Може би турците, дето са дошли по нашите земи са видяли, че има такива ритуални празници, свързани с божествата, с новото начало и са ги оприличили с дервишите", разказва пред БНТ Димитър Влахов, председател на НЧ“Георги Бенковски“.

Един от най-опитните дервиши е Йордан Генов. Той ръководи група от 100 жени и мъже.

"Дервиш означава човек, въртящ се в кръг, изпълняващ ритуал, така и ние групата изпълняваме нашия си ритуал, който е движение в кръг, движение с огньове", споделя Йордан Генов, дервиш.

Дервишите от Церово не се обличат с кожи, а носят народни носии. Телата им са окичени със звънци, за да гонят злото.

Тази година на празника в Церово гостува и кукерската група от Кошарево.

  • 31-годишна украинка е спряла ползвания от нея лек автомобил “ягуар” на ивицата на Северния бургаски ...
  •  
  •