Летовниците в Европа се завръщат към пакетните почивки

Летовниците в Европа все повече се насочват към пакетни ваканции, тъй като растящите цени на хотелите и полетите съживяват търсенето за all-inclusive оферти, които бяха изпаднали в немилост, засилвайки балансите на някои туристически компании, съобщава Ройтерс.

Комбинацията от криза с разходите за живот и прекъсвания заради стачки и проблеми засилва привлекателността на пакетите с фиксирани цени без неочаквани допълнителни разходи и по-лесно обезщетение, ако нещата се объркат.

След като години наред пътници използваха интернет, за да създадат свои собствени маршрути, анализатори на сектора казват, че тенденцията за закупуване на готови пакети, започнала миналата година, се е ускорила това лято, което е най-натовареното за пътувания от пандемията насам.

„Това е нещо, което бихте решили, че е изчезнало през седемдесетте години“, казва Стюарт Хатчър, главен икономист в компанията за анализ на авиационни данни IBA. „След COVID повече хора резервират пакетни пътувания“.

Очаква се разходите за пакетни ваканции в Европа – най-популярни сред британците и германците – да достигнат 117 млрд. долара тази година, с 11% повече отпреди година, и ще достигнат нов връх от 125,9 млрд. долара през следващата година, според Euromonitor.

Възраждането помогна на TUI, която е най-големият туроператор в Европа, да отчете в сряда тримесечни резултати, които надминаха очакванията.

Фиксираните предварителни разходи и съотношението цена-качество са привлекателни, казва Каролин Бремнер, старши индустриален мениджър за пътувания в Euromonitor.

„Във времена на пикова инфлация, както през последните две години, (пакетите) позволяват на потребителите да бюджетират по-ефективно“, каза тя.

Британците харчат средно около 450 долара на глава от населението за тези пътувания, показват данните на Euromonitor, тъй като доставчикът на пакетни ваканции договаря сделки с хотели, транспортни компании и други играчи, за да намали разходите.

Но дори пакетите ще поскъпнат, прогнозира компанията за пазарни проучвания. Според анализите ѝ цените ще растат със среден годишен темп на растеж (CAGR) от 3,5% между 2024 г. и 2029 г. - по-бързо, отколкото преди пандемията, когато се повишиха с около 1,3% през периода 2014-2019 г.

Ще се забави ли постпандемичният възход?

Интересът към бизнеса с ваканционни пакети е лъч светлина за туристическата индустрия, докато растат опасенията, че постпандемичният ентусиазъм за пътувания със самолет ще намалее, тъй като пътниците се отказват от по-високите цени.

Особено в Европа и Северна Америка цените на самолетните билети се повишиха рязко след пандемията.

Резултатите от второто тримесечие на големите превозвачи сочат по-тежки пазарни условия в авиационния сектор.

Миналия месец Lufthansa предупреди за спад на печалбата за третото тримесечие, тъй като германската авиогрупа се бори с по-високи разходи за заплати и ограничено пространство за повишаване на цените на билетите, а Ryanair и Air France-KLM вече отчетоха спад на тримесечните печалби.

Акциите на големите европейски авиокомпании и туристически компании поевтиняват тази година.

За разлика от тях, easyJet повиши перспективите си за цялата година за бизнеса си с пакетни ваканции, който стартира през 2019 г. и формира повече от една четвърт от печалбата на групата преди данъци миналата година.

Пакетните резервации на британската туристическа компания Jet2 са се увеличили със 7% това лято, формирайки около 72% от общия брой пътници, се казва в годишния отчет, публикуван миналата седмица.

  • Изригването на Етна наложи временното затваряне на летището в Катания, което блокира всички полети. ...