Последен ден на фирмите и едноличните търговци да обявяват доходите си

Днес, 30 юни, в полунощ изтича крайният срок, в който фирмите и едноличните търговци е необходимо да подадат годишните си данъчни декларации и да платят дължимия данък.

Над 38 000 дружества от областите Бургас, Ямбол и Сливен вече обявиха доходите си пред териториалната дирекция на НАП в Бургас преди изтичането на крайния срок днес. Само за Бургаска област доходите си ден преди крайния срок са декларирали 27 487 фирми.  

В национален мащаб до момента близо 494 000 дружества и физически лица, които извършват дейност като еднолични търговци, вече декларираха своите доходи и внесоха данъците си. От тях почти 62 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане.

До 30 юни самоосигуряващите се лица, които извършват дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация Образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски.

От НАП напомнят, че 30 юни е последният ден и за деклариране и плащане на корпоративен данък (чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане), данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия, както и на данъка върху дейността от опериране на кораби. Близо 372 000 фирми вече са обявили приходите си пред НАП.

Подаването на данъчните и осигурителни декларации и документи, както и плащането към бюджета, се извършват онлайн, чрез Портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП).

  • 1 юни 2026 г. бележи важна промяна за милиони работещи българи. От днес хартиените трудови книжки оф...
  • Все повече жилища в България остават празни, въпреки че строителството на нови сгради продължава с б...