Европейският съюз (ЕС) обмисля да наложи 25% мита върху избрани американски стоки в отговор на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да обяви налози върху вноса на алуминий и стомана, съобщава Bloomberg.
Европейската комисия (EK), изпълнителният орган на блока, сподели документ, изброяващ десетки продуктови категории, към които планира да се насочи.
Държавите членки на ЕС се стремят да одобрят плана по-късно тази седмица и той ще влезе в сила на 15 април. Някои мита ще бъдат активирани на 16 май, докато други ще бъдат въведени по-късно през годината.
В списъка със стоки влизат диаманти, яйца, конци за зъби, колбаси и птиче месо. От 1 декември влизат в сила насрещните мита върху бадемите и соята.
По-рано през деня еврокомисарят по търговията Марош Шефчович предупреди, че ЕС силно предпочита преговори със САЩ за митата, „но не можем да чакаме безкрайно“.
„Напълно сме готови за преговори, когато са готови и нашите американски партньори, ще има нужда от време и усилия за ангажирането на САЩ. Досега не виждаме стъпки, които биха довели до взаимноприемливо решение“, добави еврокомисарят.
Стоки като бърбън, вино и млечни продукти са премахнати от първоначалния списък на ЕК, разглеждан през март.
Комисията беше предвидила 50% мито върху вноса на бърбън, което накара Тръмп да заплаши с насрещно мито от 200% върху алкохолните напитки в ЕС, ако блокът реши да въведе новата такса, припомня Ройтерс.
В допълнение към тези насрещни мита, ЕС вече затегна съществуващите предпазни мерки за стоманата на 1 април, за да намали вноса с 15%. Комисията разглежда и квотите за внос на алуминий.
Търговската битка между САЩ и ЕС датира от 2018 г., когато Тръмп наложи високи мита върху вноса на стомана и алуминий. В отговор ЕС въведе 25% мита върху редица американски продукти. Този налог беше спрян в края на 2021 г. като част от преговорите на бившия президент Джо Байдън и оттогава американското уиски влиза в ЕС без мита.
Европа е в процес на търсене на отговор на новите мита на администрацията на Тръмп. Министрите на търговията от ЕС се срещнаха в Люксембург, за да обмислят стратегии за преговори и да подготвят потенциални контрамерки.
Държавите членки на ЕС трябва да гласуват това предложение на 9 април.