Сформира се работна група от различни министерства, която да работи приоритетно за изграждане на новите ядрени мощности на България. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков при посещение в АЕЦ „Козлодуй“, заедно с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Станков съобщи, че е възложил на изпълнителния директор на атомната централа Иван Андреев, на директора на проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, на директора на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ Дилян Петров и на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) да подготвят работна програма за следващите десет години за обезпечаване на кадри за изгражданите на нови ядрени мощности.
По тази програма всяка година ще трябва да има набелязани мерки колко хора са необходими и как те да бъдат привлечени, посочи министърът. Той припомни, че въвеждането в експлоатация на 7-ми блок се очаква през 2033 – 2034 г.
Петьо Иванов допълни, че екипът на проектната компания е започнал преговори с българи, които живеят в чужбина и имат опит в ядрени централи, да бъдат привличани на работа в „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности".
Министърът на образованието Красимир Вълчев информира, че и в момента в АЕЦ „Козлодуй“ не достигат 76 ядрени инженери. Изпълнителният директор на централата Иван Андреев добави, че средно годишно между 130 и 150 души се пенсионират от дружеството.
„В момента Европа изживява ядрен ренесанс. Точно сега мога да призова младите хора да се чувстват спокойни, че ако завършат специалности, които им дават възможност да работят в ядрената енергетика, ще имат сигурност, спокойствие и професионално развитие“, допълни министърът на енергетиката Жечо Станков. По думите му нито един от тези хора, които работят в командната зала на АЕЦ „Козлодуй“, не могат да бъдат заменени с изкуствен интелект.
По-рано Станков заяви, че не очаква оскъпяване на проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" след въвеждането на евентуални мита от страна на САЩ.
"Не очаквам реакторите да бъдат обект на такси и мита, нито от страна на Европа, нито от страна на САЩ. Проектът от гледна точка на експортните банки от САЩ и от корейска страна ще бъде добре финансово подсигурен", каза енергийният министър.
Станков добави, че с решението за използване на технологията IP 1000 за новите ядрени мощности в Козлодуй държавата прехвърля риска върху компаниите, които трябва да обезпечат доставките на оборудването.