Амулет с името на Христос е най-древният документ за християнството у нас

Амулет с името на Христос е най-древният документ за християнството у нас

Археолози откриха най-ранното свидетелство за християнството по българските земи. Това се е случило по време на разкопки в римската колония Деултум край Средец. Ценната находка представлява амулет с името на Христос, във формата на сребърно листче. След като е разчетено, става ясно, че то е изключително значимо.

Надписът на старогръцки е разчетен от епиграфа на археологическия екип и преподавател в Софийския университет гл. ас. д-р Николай Шаранков.

„На самия надпис е изписано Гавраил, Михаил, пазител, Христос. Споменати са двамата архангели, "пазител" – като определение на Христос и като функция на самия предмет, да предпазва човека притежател. Интересното в надписа е, че за първи път се споменава Христос. Той е изписан на четвъртия ред и тъй като не е стигнало мястото - „С“ е изместено на нов ред, а „Х“ е изписано под 45 градуса и изглежда като кръст. Това е най-ранното споменаване на Христос до този момент – през края на втори – първата четвърт на трети век“, обясни Красимира Костова, директор на Националeн археологически резерват "Деултум"- Дебелт.

„Както знаем християните са подложени на доста гонения в тези апостолски времена и името Христос не се е упоменавало, било е изобразявано във вид на птици, на риби. Христос е упоменаван като Бог и като Господ, така както са назовавани и боговете на другите езически племена и на официалната религия в Рим. Това е най-ранното доказателство за изписване на името Христос“, обясни още тя.

Учените предполагат, че в ранните времена от разпространението на християнството изписването на името на Божия син е било възможно, защото амулетът, завит във форма на тръбичка, не е бил видим за чужди очи.

„За съжаление не можем да кажем пола на погребания, но възрастта му вероятно е между 30 и 40 години. Вероятно това е потомък на първите заселници на колонията, тъй като тя е основана 70-те години на първи век след Христа от военни, които са изкарали една 25-годишна служба. Те са хората, които вкарват християнството, те идват с него. Затова не е случаен фактът, че тук имаме раннохристиянска община и че знаем името на първия епископ, поддържал борбата срещу ересите“, посочи археологът Добрина Харбалиева.

Ценната находка е изложена в музея в Дебелт, заедно с други предмети, открити при проучвания на некрополите в римската колония.   

  •