Проектът MARMAPS „Екологично електронно портфолио с отворен достъп за съвместно морско пространствено планиране и опазване на уязвимите морски екосистеми в басейна на Черно море“ обединява усилията на четири партньорски организации – Сдружение „Черноморската мрежа на неправителствените организации“, Варна, Солунският университет "Аристотел", Гърция, НПО „Маре Нострум“, Констанца, Румъния и Черноморският клон на Украинската екологична академия на науките, Одеса, Украйна. Всички те имат опит в работата по опазване на морското биоразнообразие и околната среда. Проектът е съфинансиран от програмата Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027, и е с общ бюджет от 498 358 евро.
Основната цел на MARMAPS е да повиши осведомеността на целевите групи, свързани с опазване на морското биоразнообразие, относно значението на пространственото планиране и изграждането на морски защитени територии. Проектът ще ангажира власти, учени, експерти, младежи, еколози и заинтересовани граждани с пространствените мерки за планиране и възстановяване на морското биологично разнообразие. Системата за подпомагане вземането на решения ще подобри достъпа до научни данни с отворен достъп чрез екологично електронно портфолио.
Проектът ангажира заинтересованите страни в изграждането на капацитет, гарантира възприемането на рамката за определяне на приоритетите за опазване на морските защитени зони и използва възможностите за трансгранично сътрудничество.
Проектът включва дейности, като преглед на базата от знания и данни за текущото състояние на планирането за опазването на Черно море с цел подготовката на електронното портфолио, създаване на екологично електронно портфолио, прилагане на системно планиране за опазване на биоразнообразието, на цифрови инструменти и моделиране за създаване на карта за настоящото и очакваното бъдещо разпространение на видовете в басейна на Черно море. По този начин се поставя началото на използване на инструменти за системно вземане на решения за определяне на приоритети и интегрирано планиране с цел подобряване на опазването на морското биоразнообразие и мониторинга за партньорите от черноморските държави.
Резултатите от проекта включват механизъм за обмен и дългосрочна подкрепа между членовете на целевите групи и крайните потребители за популяризиране на биоразнообразието и опазването на природата в Черно море, подкрепен от трайното и непрекъснато сътрудничество на четиримата партньори по проекта. Разширените познания на целевите групи за използването на научни данни с отворен достъп чрез електронното портфолио, разработено съвместно от партньорите, за да се демонстрира определянето на нови морски защитени територии в Черноморския басейн въз основа данни за ценни екосистеми с отворен достъп, както и повишеният капацитет на целевите групи и крайните потребители за управление на МЗТ по отношение на планирането, мониторинга, докладването и доброто управление.
Черноморската мрежа на неправителствените организации е водещ партньор в MARMAPS и е тясно ангажирана с всички дейности по проекта, като отговаря за изготвянето на всички крайни продукти и постигането на резултатите на проекта и е ключов координатор на комуникацията и сътрудничеството с научния партньор и всички черноморски партньори.