Десетки жители на Каблешково се събраха на протест, притеснени от изграждането на каменна кариера над домовете им.
“Един взрив като направят, къщите са много близо - ще изпадат“, каза Христо Паскалев. А Николай Аянов си спомни, че преди 60 години, когато е работела друга кариера, при взрив един от камъните пробил къща в подножието на хълм – от покрива до земята.
„Тук са резервоарите на Каблешково, където се тласка водата от Камчия - какво ще стане с тях? Дали в един момент нещо няма да се пропука? Тук е главният канал на Камчия, който отвежда вода и за Слънчев бряг. Това е безумие да се прави на това място - това е всичко гора, да се разкопае върха!”, недоволства и Димитрина Аргирова.
„Най-малкото ще има напукани стени, основи, паднали покриви, голямо количество прахоляк ще влезе в населеното място, парковете ще станат негодни за употреба, детските площадки няма да могат да се ползват, защото и по тях ще има щети, и те са в близост до кариерата, абсолютно всичко е свързано. Страховете на хората са абсолютно основателни!“, категоричен е кметът на Каблешково Ивайло Иванов.
За местните хора хълмът има и сантиментална стойност, тъй като е свързан с историята на България.
„Там започва битката при Ахелой на цар Симеон Велики и след нея Златният век на България. Трябва там да се издигне монумент като на Шипка, не да го разрушаваме този връх”, възмущава се Александър Камчалиев.
Според инвестиционното намерение, постъпило в Министерството на енергетиката, участъкът, избран за кариера, е на площ от близо 380 декара.
„Никой от фирмата, която има намерения да създава каменната кариера, нито се е свързал с мен, нито имам писмено запитване, нито ме е потърсил да си обясни емотивите за това. Абсолютно нищо към днешна дата!“, коментира кметът на Каблешково.
За няколко дни са събрани близо 1500 подписа срещу кариерата. Отрицателно е становището и на община Поморие. Предстои насрочване на референдум на 5 януари за или против кариерата.