12 от досегашните министри се връщат като депутати в парламента

Официалното сдаване на властта от кабинета на Росен Желязков ще доведе до разместване в Народното събрание. Причината за това е, че 12 от министрите могат да се върнат като депутати в Народното събрание. Сред тях е и самият Желязков.

Промените сред депутатите ще станат, след като Йотова издаде указа за назначаване на служебния кабинет, което се очаква да стане на 19 февруари.

Най-много министри, които имат право да се завърнат в Народното събрание, има в редиците на ГЕРБ. Това са премиерът Росен Желязков, вицепремиерът Томислав Дончев, както и още петима министри - на вътрешните работи Даниел Митов, на външните работи Георг Георгиев, на правосъдието Георги Валентинов Георгиев, на енергетиката Жечо Станков и на образованието Красимир Вълчев, съобщава monitor.bg.

Когато те влязоха в правителството, депутатските им банки в парламента бяха заети от: Георги Иванов Георгиев (на мястото на Росен Желязков), Михаил Митов (на мястото на Томислав Дончев), Деница Николова (Даниел Митов), Стефан Маринов (на мястото на Георг Георгиев), Валерия Славова (на мястото на Георги Валентинов Георгиев), Станислав Губеров (на мястото на Жечо Станков) и Десита Петкова (на мястото на Красимир Вълчев). Всички те ще трябва да напуснат парламента, ако министрите решат да се върнат в Народното събрание.

Единственият министър на ГЕРБ, който беше народен представител преди да стане част от кабинета, но няма да има възможност да се върне в парламента, е Теменужка Петкова. Причината за това е решението на КС, че изборът ѝ за народен представител е бил незаконен, което излезе през март миналата година, когато Петкова вече беше министър на финансите. Затова тогава парламентът напусна заместилият я, след като тя влезе в правителството, Никола Джамбазов.

Само един от членовете на кабинета "Желязков" от квотата на ИТН може отново да се върне в парламента. Това е здравният министър Силви Кирилов. Ако той се върне в Народното събрание, депутатското си място ще изгуби Димитър Гърдев.

В групата на БСП се очакват размествания при четирима души.В парламента ще се върнат Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Манол Генов и Иван Иванов - министри в правителството на Росен Желязков.

  • Проблем с машините за гласуване и тяхното сертифициране няма, каза председателят на Централната изби...
  • Във връзка с решението на Министерския съвет за предоставяне на терени от бившите казарми в гр. Сред...