Нов състав на Централната избирателна комисия встъпва днес в 5-годишен мандат. Президентът Илияна Йотова издаде указ за назначаването му, след като проведе предвидената по закон процедура за излъчване на състав на комисията.
В края на месец май изтече мандата на досегашния състав на ЦИК и парламентарните партии и коалиции, които влязоха в 52-то Народно събрание, номинираха пред държавния глава своите представители според квотата, определена в Изборния кодекс.
"Прогресивна България" бе лишена от 1 мандат поради законовото ограничение, че една формация не може да има мнозинство в ЦИК, така нейните представители са 7, трима са от ГЕРБ-СДС по двама от ПП-ДБ и от ДПС и един от "Възраждане".
Междувременно ПП-ДБ възрази срещу методиката на разпределение и смята да сезира Конституционния съд.
Впоследствие президентът изслуша номинираните кандидати и ги назначи с указ считано от днес, като подчерта:
"От вас зависи доколко институциите в страната ше се ползват с легитимност. Най-важната работа, която трябва да свършите, заедно с всички останали, разбира се, е да върнем доверието на българските граждани в изборния процес."
Начело на комисията застава Георги Хорозов от квотата на "Прогресивна България":
Централната избирателна комисия е орган, който може по такъв начин да приложи закона, че да осигури един много по-честен, много по-прозрачен и много по-законосъобразен изборен процес.
Секретар е Йорданка Ганчева от ГЕРБ-СДС, тя бе и в предходния състав, заместници са Исмаил Осман от ДПС и Маргарита Махаева от "Възраждане". ПП-ДБ не посочиха свой представител в ръководството, но техни представители са членовете Алина Добрева и Вяра Тодева.
Очаква се и насрочването на първото заседание на новия състав на комисията, съобщава БНР.



































































































