Като министър не упражнил достатъчно контрол по договора за оборудване на АЕЦ „Белене”
Главният прокурор Сотир Цацаров внесе искане за сваляне имунитета на депутата от ГЕРБ и бивш енергиен министър от първия кабинет на Бойко Борисов – Делян Добрев. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата.
Искането се основава на доказателства, събрани от Софийска градска прокуратура за извършено от Делян Добрев в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма престъпление умишлена безстопанственост, от което е настъпила щета за НЕК ЕАД в размер на 4 561 697.27 евро.
Деянието е извършено умишлено, последвали са значителни щети и случаят е особено тежък – престъпление по чл. 219, ал.4, вр.ал.3, вр.ал.2 от НК.
Малко по-късно стана ясно, че народният представител от ГЕРБ Делян Добрев ще внесе заявление до ръководството на Народното събрание, с което изразява съгласието си да бъде снет депутатския му имунитет.
Делян Добрев ще внесе заявлението си за доброволно отказване от имунитета лично в деловодството на Народното събрание в 16:00 ч. днес, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Веднага след това народният представител от ГЕРБ ще направи кратко изявление пред медиите в сградата на Народното събрание.
Според доказателствата от разследването, през 2004 г. „НЕК” ЕАД провел процедура „Договаряне с обявление” по реда на Закона за обществените поръчки с предмет „Избор на Архитект-Инженер за изпълнение на дейностите по програмата за финансиране и строителство на АЕЦ ”Белене”. Бил избран изпълнител „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” (Парсънс), в резултат на което на 31 януари 2005 г. бил сключен Договор № I-455-05.
Възложената с този договор работа била разделена на две фази: Фаза I – „Фаза на развитие и договаряне на проекта” (включва избор на изпълнител (строител) на ядрена централа, подготовка и подписване на договор) и Фаза II – „Фаза на изпълнение на проекта” (включва проектиране, осигуряване на качеството и контрол на качеството, лицензиране, строителство, промени в проектирането, въвеждане в експлоатация и инженерингово подпомагане за АЕЦ ”Белене”).
На 28 март 2012 г. Министерският съвет приел решение № 250 за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене“. На 29 март 2012 г. това решение на МС е потвърдено от Народното събрание (Решение №3565-НС).
Въпреки решенията на Министерски съвет и Народното събрание за прекратяване изграждането на АЕЦ „Белене”, Договор № I-455-05 от 31 януари 2005 г. между „НЕК”ЕАД и „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” (Парсънс) не е бил прекратен. „НЕК” ЕАД продължило плащанията по този договор, като сумата, заплатена след 28 март 2012 г. на Парсънс е в размер на 4 561 697.27 евро.
Това обстоятелство е било известно на министър Делян Добрев, който въпреки вменените му права и задължения не е предприел каквито и да е действия за изпълнението на предложеното и гласувано лично и от него Решение на МС №250/28 март 2012 г. за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”.
Не са налични каквито и да е разпоредителни действия и издадени писмени заповеди или указания към ръководните органи на „БЕХ” ЕАД, респ. към „НЕК” ЕАД по отношение на дейности, които следва да се извършат във връзка с прекратяване на изграждането на АЕЦ, касаещи договора с Парсънс.
Добрев не е взел отношение по тези въпроси въпреки и изпратеното му изрично писмо с Меморандум Изх.№ 91-РД-26/19 юни 2012 г. от изпълнителния директор на „НЕК”ЕАД, в който са развити въпроси относно прекратяването на договор № I-455-05/31 януари 2005 г.
Така, Делян Добрев, като министър на икономиката, енергетиката и туризма не е организирал и контролирал изпълнението на държавната политика в областта на енергетиката съобразно решенията на Министерския съвет и на Народното събрание.
Законова пречка за наказателното преследване на Делян Добрев е обстоятелството, че към настоящия момент същият е народен представител в 43 – то Народно събрание и в това си качество се ползва с имунитет.
След предложение от страна на наблюдаващите прокурори, отправено на 19 октомври 2016 г., главният прокурор е сезирал Народното събрание, тъй като съгласно чл. 70 ал. 1 от Конституцията в тези случаи Парламентът е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване срещу народния представител Делян Добрев.