Официалните резултати от изборите още не са обявени, но според данните на социологическите агенции от екзит пола подкрепеният от БСП ген. Румен Радев е петият президент на България. Той печели с преднина над 10% пред кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева.
Бойко Борисов спази обещанието си, което сам пое и повтори многократно в кампанията, че ако загубят изборите ще подаде оставка и го обяви час след края на изборния ден.
Кога Бойко Борисов ще подаде оставка официално?
Заявката на Борисов е да подаде оставка в първия работен ден на парламента. Официално тя трябва да бъде депозирана в деловодството на Народното събрание, така това може да се случи още в понеделник - 14 ноември.
През 2013г. той обяви оттеглянето си от властта от трибуната на парламента и ако и сега реши да се обърне към депутатите, това може да стане в сряда - 16 ноември. След това парламентът ще реши кога да гласува оставката.
Може ли оставката да не бъде приета?
Да. Мнозинството в парламента може да гласува "против" оставката - така хем обещанието ще е изпълнено, хем вторият кабинет на Борисов да остане на власт.
Самият Борисов обаче изключва такъв вариант. В последното телевизионно интервю преди балотажа на въпрос за този вариант, той отговори - "сигурно се шегувате". "Подавам оставка, отивам в парламента и не ме освобождават моите депутати. Как си го представяте", попита премиерът.
На теория за оставането на Борисов на власт могат да гласуват депутати от другите парламентарни групи, но това изглежда невероятно. Предсрочни избори официално искат ДПС и депутати от Реформаторския блок. След първия тур БСП отложи тази тема след балотажа.
Ако все пак оставката не бъде приета ?
Премиерът Борисов може да поиска вот на доверие от парламента. Или пък опозицията да поиска вот на недоверие. И при двата варианта правителството може да падне от власт, ако това е волята на мнозинството.
Какво следва, когато оставката на кабинета "Борисов" бъде приета ?
След като парламентът гласува оставката на правителството, на ход е президентът Росен Плевнелиев.
Очаква се, че както и при предишните политически кризи, той първо ще направи консултации с парламентарно представените партии. И след това връчва първия проучвателен мандат на кандидата за министър-председател на ГЕРБ - политическата сила с най-голяма подкрепа на парламентарните избори през 2014 г.
Няма указан задължителен срок, в който след приетата оставка, държавният глава да връчи първия мандат.
В деня на балотажа Борисов отхвърли категорично възможността да се опита да направи ново правителство в рамките на този парламент. "По никакъв начин няма да участваме във властта, ако загубим днес", каза той след като гласува.
При обявяването на оставката вечерта той също беше категоричен, че вече има ново мнозинство и няма начин да управлява в тази ситуация, като дори заяви, че "и бюджетът не може да се приеме".
Колко може да продължи въртележката с мандатите?
Ако първият кандидат за премиер не предложи структура и състав на правителство в срок от седем дни, президентът трябва да връчи мандата на втората политическа сила - БСП. Нейният кандидат за премиер също има седем дни да предложи кабинет или да върне мандата.
Досега левицата не е коментирала дали би опитала да състави правителство при нейните 38 народни представители. Не е изключено обаче да се търси коалиция с ДПС (30 депутати), патриоти някоя от по-малките групи или независими депутати. Такава коалиция обаче би била твърде крехка и правителството също ще е нестабилно.
Държавният глава има и трети ход - при два неуспешни проучвателни мандата, той трябва да връчи трети на избрана от него парламентрано представена партия. Това може да е ДПС и Реформаторския блок. Седемдневният срок важи и за нея.
Ако и този мандат не бъде реализиран - ходовете за ново правителство в това Народно събрание са изчерпани.
Така въртележката може да продължи най-малко 21 дни, тъй като няма срок, в който президентът да връчва следващ мандат, след като предходният не е изпълнен. Въртележката обаче може да отнеме и по-малко време, ако кандидат-премиерите не бавят връщането на мандата.
Може ли да има друг кабинет в рамките на 43-ия парламент?
Може, само ако някоя от партиите - ГЕРБ, БСП или трета, състави правителство.
Ако обаче и последният кандидат-премиер върне мандата неизпълнен, Плевнелиев трябва да състави служебно правителство. Няма определен срок, в който това да се случи. Той вече няколко пъти коментира, че не му се иска да съставя трети служебен кабинет, но по всяка вероятност ще му се наложи.
Тъй като президентът е в последните три месеца от мандата си, няма право да издава указ за разпускане на 43-ото Народно събрание и за насрочване на нови парламентарни избори.
Работи ли парламентът?
Дори и да не се състави ново правителство, парламентът продължава да работи.
В дневния ред е проектобюджетът за следващата година, който трябва да бъде приет преди Коледните и Новогодишните празници.
Заявките на ГЕРБ са да се бърза и с промени на изборните правила, както пожелаха мнозинството от избирателите, участвали в инициирания от "Шоуто на Слави" референдум. Така или иначе решение по него трябва да се вземе до три месеца след провеждането му. Ако промените станат факт, на следващите парламентарни избори би трябвало депутатите да се избират мажоритарно.
Кой управлява?
Докато трае въртележката с мандатите, управлява правителството в оставка.
Ако се стигне до съставяне на служебен кабинет, Плевнелиев има два варианта - да направи такъв или да не бърза, а да остави тази задача на новия президент. Радев встъпва в длъжност след изтичането на мандата на настоящия на 22 януари 2017г.
Какво прави новият президент?
Според юристи, ако има служебен кабинет, назначев от Плевнелиев, новият президент Румен Радев може да го запази, да смени част от него или да го подмени целия.
Той трябва да издаде и указ, с който да разпусне 43-ия парламент и да насрочи нови избори - те са два месеца след разпускане на депутатите. Със сигурност може да се каже, че те ще бъдат след 23 март 2017г.
Източник: Дневник