Делът на разходите за храна у нас намалява, а за данъци и осигуровки расте

Делът на разходите на домакинствата в България за храна намалява, а за култура и развлечения – расте. Повишават се и разходите за здравеопазване, данъци и осигуровки. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за домакинските бюджети през третото тримесечие, публикувани днес.

През юли-септември доходите и разходите на домакинствата са се увеличили съответно с 16,6% и 16,2% спрямо същия период на предходната година.

Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през третото тримесечие е 3153 лв.

Като обсолютни стойности съществено през летните месеци на тази година са се повишили разходите за здравеопазване (с 24,6%), облекло и обувки (с 22,9%), алкохол и цигари (с 15,9%); храна (с 13,1%). Значително са нараснали и разходите за данъци и социални осигуровки (с 21,8%). За поредно тримесечие прави впечатление и силният ръст на разходите за свободно време, културен отдих и образование (с 28,4%).

Разходите за храна остават с най-голям дял в домакинските бюджети - 28%, следвани от разходите за жилище (15,4%), за данъци и социални осигуровки (13,3%) и за транспорт и съобщения (11%). На годишна база относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки и за жилище намаляват с 0,7 процентни пункта, а за свободно време, културен отдих и образование нараства с 1,0 процентен пункт. 

  •