13 общини искат да се преразгледа концесията за Летище Бургас

13 общини искат да се преразгледа концесията за Летище Бургас

Обща декларация изпратиха председателите на местните парламенти от тринадесетте общини в област Бургас. В нея те искат Народното събрание и Министерския съвет спешно да преразгледат условията на концесията за Летище Бургас и да се защити правото за работа, доходи, развитие и икономически растеж за жителите на областта.

В декларацията се казва:

"В последните 20 години на територията на област Бургас, местната власт полага изключителни и целенасочени усилия за осигуряване на необходимата инфраструктура, транспортна свързаност, бизнес климат, инвестиции и пр., които да затвърдят позициите на региона като туристически. За интереса и реалната полза от положените усилия недвусмислено и категорично говори броят на туристите, които летището в Бургас посрещна през 2018 и 2019 г. – 3,3 млн. и 2,85 млн. пътници. За сравнение, през същия период във Варна броят им е 2,2 млн. и 2 млн. Тези числа, реализирани в рамките на летен сезон, показват туристическия потенциал на област Бургас и причината туризмът да бъде основен икономически отрасъл и поминък за значителна част от нашите съграждани.

Положителните тенденции от 2018 и 2019 г. към днешна дата са с обратен знак. Проведени са многократни работни срещи, в които концесионерът заявяваше воля за разширяване на дестинациите и осигуряване на полети извън летния сезон. 

В продължение на 6 години общините в региона отделят средства, за да субсидират целогодишни полети до Летище  Бургас. Въпреки всички тези усилия,  авиокомпаниите се пренасочват към Летище Варна. На практика, през есенно-зимния период от бургаското летище не се осъществяват полети. Негативите от липса на пасажери се понасят от всички наши съграждани. Ситуацията се утежнява допълнително и във връзка с предвидените ремонти, които още веднъж ще ограничат възможността за реализация на полети. Вратата за милиони туристи към Югоизточна България е затворена! От това губим всички! Руши се имидж, рушат се бизнеси, отнема се поминък, предаван от поколения!

Международното летище, което е лесен и удобен вход, достъп до най-атрактивните и живописни плажове – тези по Южното Черноморие, до изключителни културни паметници и институции, богата история, фестивали и редица рекреационни услуги, реално не работи.

През последните десетилетия последователните политики на бургаските общини са насочени към развитие на само на морския туризъм, но също така и на културния – доказателство са целогодишните музикални фестивали с участието на световни изпълнители; спортния – провеждат се турнири с международно присъствие – Бургаският залив е все по-привлекателно място за съвременните водни спортове; привличането на чуждестранни студенти чрез  разкриването на атрактивни специалности, предлагани от университетите с утвърдени традиции и качествени преподаватели. В Бургас е изградена огромна, модерна и функционална спортна зала, готова да посрещне световни спортни събития. През последните години отвори врати и мултифункционален конгресен център, в който се провеждат бизнес събития и научни конгреси, което благоприятства развитието и на конгресния туризъм“.

Зад декларацията застават председателите на общинските съвети на Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево.

 

  •