Съюзът на екскурзоводите в България предлага промени в законодателството, които да ограничат провеждането на беседи и туристическо обслужване в обектите от световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО единствено до квалифицирани специалисти. Предложението вече е внесено в Министерството на туризма.
Според организацията представянето на едни от най-значимите български културни и природни забележителности трябва да бъде поверено на музейни експерти, служители на културни институции и лицензирани български екскурзоводи, вписани в Националния туристически регистър.
От Съюза посочват, че обектите на ЮНЕСКО са сред най-разпознаваемите символи на България пред света и изискват професионално и отговорно представяне. Сред мотивите за предложените промени са необходимостта от предоставяне на достоверна и научно обоснована информация, повишаване качеството на туристическите услуги и ограничаване на случаите на неточни исторически интерпретации пред посетителите.
Според екскурзоводите новият режим ще създаде по-добри условия за контрол върху дейностите в обектите на световното наследство и ще подпомогне развитието на професията чрез насърчаване на работата на квалифицирани български специалисти.
Като аргумент организацията посочва, че подобна практика вече е въведена в редица европейски държави, сред които Гърция, Италия и Франция, където достъпът до екскурзоводска дейност в значими културни и исторически обекти е регламентиран чрез лицензионни или акредитационни режими.
Предложението е внесено официално в Министерството на туризма на 9 юни 2026 г. и предстои да бъде разгледано от компетентните институции.



































































































