България е на челно място в ЕС по употреба на тютюневи изделия

България е на челно място в ЕС по употреба на тютюневи изделия

По всички статистики България остава на първо място в Европейския съюю (ЕС) по употреба на тютюневи изделия. От няколко години водим първото място усилено. Това заяви пред БНР д-р Гергана Гешанова от "Коалиция за живот без тютюнев дим". Тя подчерта, че това е свързано с по-високи нива на заболеваемост, по-висока смъртност и още много лоши показатели. 

Всяка година на 31 май Световната здравна организация отбелязва Световния ден без тютюнопушене. Кампанията е насочена към повишаване на осведомеността за вредите и последиците от употребата на тютюн и излагането на вторичен дим, както и за отказване от тютюнопушенето.

България е на първо място в Европа по пушещи деца на възраст 13-15 години, каза Нела Вампорова, член на офиса на Световната здравна организация в България. Резултати от изследване от 2023 г., фокусирано върху деца на възраст 13-15 г., показват, че България е на първо място в Европа по пушещи деца, включително и на електронни цигари, добави тя. По думите ѝ 62,7% от децата споделят, че често са били в затворени обществени места, в които се е пушило. На пасивно пушене вкъщи са били изложени 54,7% от децата.

Два процента от децата на възраст 6-9 г. пушат традиционни цигари, а три процента – т.нар. вейпове (електронни устройства за пушене), показват предварителни данни от онлайн анкета, извършвана от Медицински университет – Пловдив. Данните изнесе д-р Пламена Стоименова от висшето училище, цитирана от БТА.

Анкетата продължава, като досега в нея участват около 700 души, от които около 300 са до 18-годишна възраст, допълни тя. В 77% от семействата на малките деца поне единият родител пуши. Всички от запитаните деца казват, че знаят, че е вредно. Според д-р Стоименова децата пушат, „защото е готино“, а 65% от запитаните отговарят, че пушат електронни цигари заради аромата или вкуса им. Първият опит за пушене сред 10% от децата е бил на възраст 6-12 г., посочи още тя.

Младите хора, на възраст 19-25 г., пушат основно традиционни цигари. В тази възрастова група 23% пушат вейпове, а други 23% - нагреваеми изделия. Във възрастовата група 16-19 г. 27% пушат традиционни цигари, но се повишава процентът на пушещите вейпове - 30%, посочи още Стоименова. На въпрос дали родителите им пушат, много голям процент от децата на възраст 13-15 г. казват, че поне единият родител пуши.

Колкото и да намалява броят на пушачите, България винаги „води“, каза от Националния център по обществено здраве и анализи. България дължи на децата системно здравно образование, а не темата да се разисква рядко в часовете по биология и здравно образование, допълни тя.

Децата са обект на специално внимание от страна на тютюневата индустрия, в изделията се влагат аромати и вкусове, имат изображения на анимационни герои, изглеждат като бонбони, каза Гергана Гешанова, председател на "Коалиция за живот без тютюнев дим". По думите ѝ ежегодно тютюнопушенето убива осем милиона души в света. Тютюневите компании лансират подвеждащи твърдения пред медиите, науката и управлението на държавата, каза още Гешанова.

Статистиката за тютюнопушенето за България е повече от стряскаща, но не се обръща достатъчно внимание на темата за пасивното пушене, каза Елена Атанасова от УНИЦЕФ –  България. По думите ѝ промяната на нагласите не може да стане, ако децата не бъдат включени активно в тематични дискусии. 

  • Рекорден брой водни инциденти през изминалото лято са завършили фатално, отчита УМБАЛ Бургас. 48 смъ...