Общо 306 жители на Бургас и областта са подали заявление за вписване в регистъра на уязвимите лица за по-малко от три месеца - от началото на годината до момента. От възобновяването на регистъра през 2022 година досега над 2000 лица от региона са поискали да ограничат достъпа си до хазартни игри. Това посочиха в съобщение до медиите от Териториалната дирекция на приходната агенция в Бургас.
В национален мащаб близо 2000 граждани са подали заявление за вписване в регистъра на уязвимите лица само през месец март. Над 8100 са заявили желанието си да ограничат достъпа си до хазартни игри от началото на годината, а от възобновяването на регистъра през 2022 г. досега, вписаните в него са почти 36 000 души.
След двегодишно прекъсване, регламентирано със законодателни промени, на 12 декември 2022 година НАП поднови поддържането на списъка с хора, които смятат, че имат или биха могли да развият хазартна зависимост. Регистърът не е публичен. Достъп до него имат само ограничен брой служители, определени от изпълнителния директор на приходното ведомство.
От там посочиха, че организаторите на хазартни игри са задължени да не допускат лица, вписани в регистъра. За да спазят това изискване, те трябва да заявят връзка към него през електронната услуга за предоставяне на справка за уязвимите лица от регистъра от Закона за хазарта. Ако вписано в регистъра лице бъде допуснато до хазартна игра, е необходимо да бъде подаден сигнал в Информационния център на приходната агенция, за да бъде извършена незабавна проверка, уточниха от НАП - Бургас.
А всеки, който смята, че не може да контролира времето, прекарано в хазартни игри и средствата, които изразходва за участие в тях, може да подаде Искане за вписване в регистъра. Документът може да се внесе на място в офис на НАП или да се изпрати по имейл в сайта на агенцията.