Ще поскъпнат ли хранителните продукти в магазините

Ще поскъпнат ли хранителните продукти в магазините

Цената на основни хранителни продукти, както и на плодовете и зеленчуците продължава да върви нагоре, макар и да се отбелязва сезонно поевтиняване на пресните зеленчуци. Индексът на тържищните цени се е повишил с 1,37 на сто до 2,140 пункта, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

В Монтана няма рязко поскъпване на продуктите. Според Камен Аврамов, собственик на хранителен магазин, има промяна на борсовите цени. "В търговията на дребно от доста време цените са постоянни, което е обусловено от намаленото потребление. Има промяна и в самия начин на пазаруване - хората се ориентират все повече към полуфабрикати, кетъринг и заведения за бързо хранене. Пазарните повишения може да се поемат от складовете на едро. Има еднакви продукти на различни марки с чувствителни разлики в цените. Големите производители поддържат основните си стоки на близки, нормални цени. Увеличаване на печалбата се търси чрез пускане на нови продукти на пазара", коментира той. И допълни, че фермерските пазари много конкурират търговията на дребно.

Има покачване на цените в световен мащаб, смята доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. "Има по-слаби реколти през стопанската година - от септември до септември. Имаше наводнения в Русия, войната в Украйна продължава, тези фактори влияят. Ще има леко покачване, но като цяло цените ще се задържат на сегашните си нива", прогнозира той.

От своя страна доц. Щерьо Ножаров, икономически съветник към БСК, посочи, че цените на оранжерийните продукти намаляват, а на вносните се вдигат. "Глобалните климатични промени доведоха до големи проблеми в световен мащаб, а цените на борсите скочиха. Русия и Украйна са големи производители на добавки за млечни продукти. Имаме и вътрешни причини за ръст на цените - те са макроикономически. Административното увеличение на доходите, без ръст на БВП и производителността, не може да доведе до по-голямо предлагане, а само до увеличение на цените. Нискодоходните групи пазаруват главно млечни продукти и хляб, краставици, домати - това създава инфлационни предпоставки", отбеляза той.

По думите му общата годишна инфлация няма да надмине 3,4%. "Това е проблем за влизането в еврозоната. Цените зависят от това дали ще има устойчиво правителство и актуализация на бюджета", допълни Ножаров.

  • Започва подаването на данъчни декларации по електронен път, по пощата и в офисите на Националната аг...
  • От днес ЕС казва окончателно сбогом на разнородните зарядни устройства за смартфони, таблети, фотоап...
  • Няма да има голяма промяна в цените на жилищата освен при приемане на еврото, като скокът след това ...
  •