КНСБ и работодателите предлагат да се въведе механизъм за подкрепа на фирмите при намалени поръчки и продажби, за да се запази заетостта и работните места на хората. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в студиото на "Събуди се".
"Готвят се протести в различни сектори. Хората в столичния градски транспорт чакат второ увеличение на заплатите. В здравеопазването половин години се опитват да договорят КТД. В енергетиката във въглищната част има несигурност, нестабилност и неяснота", допълни Димитров.
По думите му през лятото трябва да се финализира План за климата и енергетиката. "Сред сферите, които се нуждаят от най-много подпомагане, са машиностроителния сектор, химическата промишленост, производството на лекарства. Tези 250 млн. лева, гласувани преди изборите, още ги няма. Предприятията оцеляват с банкови заеми. Мините имат нужда да предложат начини и мерки за рекултивация", смята той.
Синдикалистът е песимист, че ще се състави редовен кабинет. Мнението му е, че предстоят нови предсрочни избори. "Логично е да се подпомогне заетостта. Няма чуваемост, 7-8 месеца искаме да говорим, но няма желание. Работните места са целта, а не подпомагането на фирмите. Фирмите от фонд "Безработица" да помогнат да се наемат хора на половин работен ден, но да не се освобождават хора", призова Димитров.
Правителството предлага линията на бедност за 2025 г. да бъде 638 лева. КНСБ одобрява това предложение, но смята, че трябва да бъде променена методиката. "Индексът на потребителските цени, който се взема, трябва да бъде ориентиран към малката потребителска кошница", допълни той.