Напоследък медиите често спекулират с плановете на "Лукойл" да продаде завода в Бургас и да напусне България. Както често се случва с неофициална информация за сделки, има малко факти, но слухове в изобилие, дори и в реномирани издания, пише investor.bg.
Наскоро Financial Times публикува статия за сделка с участието на катарско-британски консорциум, състоящ се от Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад Ал Саад, и лондонската търговска къща DL Hudson като купувачи на рафинериите на Лукойл в България, както и за приключване на сделката до края на 2024 г. Новината бързо и безкритично плъзна из европейските медии, докато самият продавач Litasco SA, дъщерно дружество на групата "Лукойл" и акционер на "Лукойл Нефтохим Бургас" в България, категорично отрече.
Но дим без огън няма и слуховете за сделката се носят от кръгове, заинтересовани "Лукойл" да напусне България. Не е тайна, че "Лукойл" продава под натиск на българските власти, така че промяна в местната или световната политическа ситуация може да промени плановете. В крайна сметка, освен политическия вектор, няма как да не се вземат предвид и възможните икономически минуси, тъй като те са особено важни за малка страна с ресурсно зависима икономика като България.
Като пример за възможни икономически рискове можем да разгледаме случая с италианската рафинерия ISAB, която беше продадена от Лукойл в началото на 2023 г. Както може да се види от публични източници, предишната печеливша и успешна фабрика приключи финансовата 2023 г. със загуби от 75 млн. евро. През юли 2024 г. Illimity Banking Group, основана от Corrado Passera и регистрирана на Euronext STAR Milan, подготви трансакция за финансиране в полза на ISAB в размер на 350 млн. евро. Заедно с подкрепата, предоставена от акционерите под формата на подчинен заем от 75 млн. евро, това ще позволи стартирането на първия етап от амбициозен инвестиционен план на обща стойност 1,4 млрд. евро, който ISAB трябва да изпълни между 2024 и 2033 г.
В края на август и началото на септември 2024 г. се случиха поредица от извънредни ситуации в рафинерията, включващи горната колона 100. Първият епизод се случи на 26 август, когато повреда в оборудването предизвика мощно излъчване на маслено вещество, което покри околността с това, което очевидци описаха като „маслен дъжд“. Няколко дни по-късно вторият епизод доведе до запалване на факел върху горните 100 колони, чиито пламъци провокираха образуването на огромен черен облак, което предизвика голямо безпокойство сред гражданите. Прокуратурата в Сиракуза е започнала разследване на тези инциденти. Горната колона в момента не работи. Такива аварии не е имало, докато рафинерията беше собственост на Лукойл.
Още едно събитие привлече вниманието на пресата и политиците – решението на съда в Рим да потвърди забраната за експлоатация на пречиствателната станция IAS в Приоло Гаргало. Тази забрана всъщност провокира блокирането на цялата промишлена зона на Приоло поради невъзможността рафинерията да подава индустриални отпадъчни води към пречиствателната станция. Много политици се присъединиха към търсенето на оперативно решение, което няма да наруши производствените дейности на клъстера на петролната индустрия на град Сиракуза.
Всъщност в някога успешния завод има десетки проблеми. И ако в случая с италианската ISAB последствията се усещат в отделен регион на страната, в случая с българската централа подобни рискове ще засегнат цялата страна, а може би и целия Балкански регион, защото тази рафинерия е най-голямата петролна рафинерия в Югоизточна Европа.
В община Камено, където се намира рафинерията, местните жители се опасяват, че при смяна на собствеността може да останат без работа, а качеството на живот рязко да се понижи, отбелязва агенция Bloomberg. В същото време се изказват „топло“ за компанията „Лукойл Нефтохим“, в която работят около 1,3 хил. души (към 2011 г. Камено има население от 4336 души). „Те говорят за безплатните ученически пособия, които децата получават на първия учебен ден, и за конкурентни заплати. Те се страхуват, че добрите времена скоро ще свършат“, се казва в статията.
„Хората започват да се плашат – за възрастен човек е трудно да си намери работа. Хората се притесняват, че новият собственик на петролната рафинерия ще запази част от операциите, но не са сигурни за останалите“, цитира Bloomberg думите на Юлия Алиева, собственик на магазин в Камено.
Политическите кръгове в България също имат противоречиви чувства към възможността за продажба на рафинерията. Така например Деян Николов, секретар на националистическата партия „Възраждане“, смята, че са започнали да говорят за това, защото заради конфликта в Украйна „е много модерно политиците да воюват с Русия“. „Абсолютно ясно е, че Лукойл тук е просто бизнес“, добави той.